
Kontorbygg med 46 prosent reduksjon i energiforbruk
Gjennom KundeFIKS skal Statkraft Varme modernisere fjernvarmenettet i Trondheim. Målet er å optimalisere de tekniske anleggene hos kundene. Tall fra bygg som har gjort forbedringer i sitt tekniske anlegg, viser reduksjon opp til 46 prosent i energiforbruk.
-De første resultatene viser at det er lønnsomt med oppgradering av gamle tekniske anlegg. Det er besparelser på både forbruk- og vedlikeholdskostnader, sier Therese Svensen, prosjektleder i Statkraft Varme.
Lavere returtemperatur er viktig
KundeFIKS er et prosjekt som ble etablert i 2023 hvor hovemålet er å modernisere og optimalisere fjernvamenettet i Trondheim. Fjernvarmeanlegget i Trondheim ble etablert på 1980-tallet.
-Vi bruker overskuddsvarme til oppvarming, og er en av de viktigste aktørene for å avlaste strømnettet i Trondheim. På samme måte som at strømnettet trenger optimalisering mtp effekt, ser vi etter optimalisering av kapasiteten i fjernvarmenettet. Da er de tekniske anleggene hos kundene viktig. Hvis kundene klarer å utnytte mer av temperaturen tilført via fjernvarmenettet til varmeoverføring i bygget, vil anlegget kreve mindre gjennomstrømming av vann for å få tilstrekkelig energi. Dermed kan vi tilknytte flere fjernvarmekunder uten å oppgradere fjernvarmenettet med større rør. Et sentralt mål for å oppnå optimalisering er at vi reduserer det vi kaller returtemperaturen fra 70° C til 45° C, sier Svensen.

Lav returtemperatur reduserer energiforbruket
I de fleste tilfeller er det kundene selv som eier de tekniske anleggene. Statkraft Varme eier fjernvarmerørene som går inn til bygget. For å karlegge anlegg, har prosjektet utført over 150 befaringer hos kundenes anelgg. Kundene har fått en rapport som viser forbedringsmuligheter og tiltak.
Effekten av tiltakene er blitt godt dokumentert gjennom data fra alle kundeanleggene, før og etter oppgraderingen.
Lav returtemperatur gir i utgangspunktet ikke store energibesparelsen. Reduseres returtemperaturen vil anlegget i teorien få samme mengde energi, men vil få et behov for lavere volum vann for å oppnå dette. Likevel ser vi flere kunder som har oppnådd store energibesparelser.
Flere av tiltakene som fremkommer i kundenes rapport handler om å forbedre regulering. Når energibehovet styres etter utetemperaturen vil kunden oppnå komfortabel innetemperatur, uten å måtte styre dette manuelt. Det reduserer varmesløsing og varmetap i rørnettet.
-I tillegg identifiseres det mange tiltak som gir bedre og mer stabil drift av anlegget. Eksempelvis kan dette være ombygging av varmeveksler, bytte reguleringsventil og flytte temperaturføler. Et anlegg som opererer stabilt, uten pendling i temperaturer vil ha vesentlig lenger levetid på sentrale komponenter, sier Svensen.
Hva koster dette?

Et godt eksempel på at det er lønnsomt med oppgradering av tekniske anlegg, er et næringsbygg som hadde en betydelig reduksjon i sitt forbruk. Analysen viser en reduksjon i energiforbruk, sammenlignet med samme periode i 2024, på hele 46 prosent. Beregnet med gjennomsnittlig energipris fra januar til april 2024, ble besparelsen på hele 47 000 kroner.
-Dette bygget sparte inn alle tiltak utført på under ett år. I tillegg til dette kommer også de langsiktige fordelene som er knyttet til en mer effektiv og bærekraftig drift, mener Svensen.

KundeFIKS er et prosjekt som ble etablert i 2023 hvor hovemålet er å modernisere og optimalisere fjernvamenettet i Trondheim.
Ønsker du befaring av ditt tekniske anlegg?
Ta kontakt med oss dersom du ønsker en gratis befaring av ditt anlegg. Du får da en rapport som gir full oversikt over hvordan du kan optimalisere driften og samtidig spare energi og kostnader.
Les også
Barnehager i Namsos har full oversikt over eget fjernvarmeforbruk
Namsos kommune er en av de første kommunene i Norge som har tatt i bruk API-løsningen fra Statkraft Varme som gir en komplett oversikt over fjernvarmeforbruket i alle kommunale bygg. – Dette er et...
Les mer
Ny energimerkeordning likebehandler fjernvarme med andre energikilder
Energimerkeordningen i Norge blir nå mer lik hvordan ordningen praktiseres i våre naboland og Europa. Endringene gjør energimerkeordningen mer relevant for eksisterende bygninger og legger bedre til...
Les mer
Statkraft Varme får nye eiere
(Oslo, 30. september 2025) Statkraft har signert avtale om salg av Statkraft Varme til et konsortium eid av Patrizia SE og Nordic Infrastructure AG, som begge er selskap med lang erfaring fra fjernvarme og eksisterende aktivitet i det nordiske fjernvarmemarkedet.
Les mer