Kontorbygg med 46 prosent reduksjon i energiforbruk

30 Oct, 2025

Gjennom KundeFIKS skal Statkraft Varme modernisere fjernvarmenettet i Trondheim. Målet er å optimalisere de tekniske anleggene hos kundene. Tall fra bygg som har gjort forbedringer i sitt tekniske anlegg, viser reduksjon på 46 prosent i energiforbruk.

-De første resultatene viser at det er lønnsomt med oppgradering av gamle tekniske anlegg. Det er besparelser på både forbruk og kostnader, sier Therese Svendsen, prosjektleder i Statkraft Varme. 

Laverer returtemperatur er viktig 

KundeFIKS er et prosjekt som ble etablert i 2023 hvor hovemålet er å modernisere og optimalisere fjernvamenettet i Trondheim. Fjernvarmeanlegget i Trondheim ble etablert på 1980-tallet. 

-Vi bruker overskuddsvarme til oppvarming og bidrar dermed til avlastning av strømnettet. Vi er hele tiden på jakt etter å optimalisere fjernvarmenettet vårt, og da er også de tekniske anleggene hos kundene viktig. Et sentralt tall for å oppnå optimalisering er at vi reduserer det vi kaller returtemperaturen fra 70° C til 45° C, sier Svendsen. 

 

I de fleste tilfeller er det kundene selv som eier de tekniske anleggene. Statkraft Varme eier fjernvarmerørene som går inn til bygget. For å karlegge anlegg, har Norsk Energi utført over 120 befaringer hos kundenes anelgg. Kundene har fått en rapport som viser forbedringsmuligheter og tiltak. 

Effekten av tiltakene er blitt godt dokumentert gjennom data fra alle kundeanleggene, før og etter oppgraderingen. 

-Hovedfunnene våre viser romtemeperatur er redusert betydelig, samt at fordelingen av varme er mer stabil. De tekniske oppgraderingene har blant annet omfattet oppgradering av varmeveksler og endring på plassering av temeperaturfølere.

 

Et godt eksempel på at det er lønnsomt med oppgradering av sitt tekniske anlegg, er et næringsbygg på xxx kvm. Analysen viser en tydelig reduskajon i energiforbruk sammenlignet med samme periode i 2024. Beregnet med gjennomsnittlig energipris fra januar til april 2024, ble besparelsen på hele 47 000 kroner.

-Dette bygget hadde store besparelser på bare ett år ved å gjøre en optimalisering av anlegget. I tillegg til dette kommer også de langsiktige fordelene som er knyttet til en mer effektiv og bærekraftig drift, mener Svensen. 

KundeFIKS er et prosjekt som ble etablert i 2023 hvor hovemålet er å modernisere og optimalisere fjernvamenettet i Trondheim.

Ønsker du befaring av ditt tekniske anlegg?

Ta kontakt med oss dersom du ønsker en gratis befaring av ditt anlegg. Du får da en rapport som gir full oversikt over hvordan du kan optimalisere driften og samtidig spare energi og kostnader.